pa2a.org


Share Thread:  
Efoods direct.
#1
http://www.efoodsdirect.com/default.aspx

Has anyone tried this place yet?

They sell individually packaged freeze dried meals, similar to Mountain House or Wise, but for a seemingly MUCH better price.

I have been poking around their site, and I think they may be skimping on the calories a bit. I did email them to ask them about what the 3 month 1 adult supplies a day, but from what I can't tell, it will be barely enough to live, right at 1200 calories, maybe less. That could account for the lower price than the other places.

For comparison, here is their 3 months kit for 385 right now.

http://www.efoodsdirect.com/store/index....upply.html


And here's Wise's at 719;

http://wisefoodstorage.com/360-serving-package.html

Wise's gives one adult 4 servings/day for 90 days. The efoods gives about 6.5 servings/day for 90 days.

Now they give the breakdown of what's in the box, but I'm not sure what they're considering a serving, which is why I emailed them. Do they count a drink as a serving? I don't know.

In any case, the calorie count is low on the food. I put together a day's meal using 1 serving from each group, and it came up to exactly 1200 calories.

There are plenty of places saying that 1200 calories/day is minimum, on average, to live. Here's one;

http://www.livestrong.com/article/300423...s-survive/




So, looking at all of these freeze dried makers, it seems this efoods place is a pretty good deal.

However, it is becoming apparent to me that one cannot count on these freeze dried foods alone. I have been doing research because I've been thinking of buying some of these to supplement my stash that I've build from the LDS warehouses, but I know a few people that just buy these kits and call it a day.

It looks like they're designed to keep you just alive, and nothing more. What if you have to chop wood? Or fight off someone? Or anything else that burns more calories than just living?

These are definitely just a supplement to other preps, IMO.

Thoughts?

Justin
[Image: pafoasig.png]
Reply
#2
You could go so far as to figure out the difference in 'cost per calorie'. It's possible that even if you consume more than one serving or meal, you're still saving, as the cost per calorie is lower, so no matter how much you eat at any given time, it's still less expensive.

The only things it will screw up is figuring up how many 'servings' you actually have on hand. You may want to count 4 of the cheaper packages as 3, to allow for an average higher calorie consumption.
Reply
#3
IMHO this kind of food is good for keeping in your vehicle, getting you to your hunker down spot, grabbing fast in case you have to flee, or for use out hunting. Or, to supplement the more substantial stuff you have on hand.

My reasoning for this is it requires an extremely valuable commodity to make....water.
Vampire pig man since September 2012
Reply
#4
gnbrotz;45570 Wrote:You could go so far as to figure out the difference in 'cost per calorie'. It's possible that even if you consume more than one serving or meal, you're still saving, as the cost per calorie is lower, so no matter how much you eat at any given time, it's still less expensive.

The only things it will screw up is figuring up how many 'servings' you actually have on hand. You may want to count 4 of the cheaper packages as 3, to allow for an average higher calorie consumption.

Good point, at these prices, you could call your six month kit, a three month kit and still be better off on price.

Camper;45573 Wrote:IMHO this kind of food is good for keeping in your vehicle, getting you to your hunker down spot, grabbing fast in case you have to flee, or for use out hunting. Or, to supplement the more substantial stuff you have on hand.

My reasoning for this is it requires an extremely valuable commodity to make....water.

Another excellent point. You better have a great source of water if you're going to make these a major part of your stash. The people I mentioned before haven't thought about that.

Justin
[Image: pafoasig.png]
Reply
#5
Just be wary of some of the newer places that are selling this type of food. Some of them have been found to be cheating on their storage means. The food in some cases wasn't back filled with nitrogen, and in other cases the food didn't last anywhere close to the length of time stated.
Reply
#6
JustinHEMI;45637 Wrote:
Camper;45573 Wrote:IMHO this kind of food is good for keeping in your vehicle, getting you to your hunker down spot, grabbing fast in case you have to flee, or for use out hunting. Or, to supplement the more substantial stuff you have on hand.

My reasoning for this is it requires an extremely valuable commodity to make....water.

Another excellent point. You better have a great source of water if you're going to make these a major part of your stash. The people I mentioned before haven't thought about that.

Justin

When we finally get around to buying a camper, I plan to keep a few months of these buckets in there for emergency bug out reasons, so I don't think they're worthless at all...but I watch these pepper shows and some of them seem to rely on it solely for food.

IMHO redundancy is more than having many of one thing, but alternatives to those one things in case they're not practical. Such as self heating thermal pads for warmth in case an open flame is not practical.
Vampire pig man since September 2012
Reply
#7
I don't know why people buy all this exotic shit when canned food is dirt, dirt cheap at any local save a lot, and lasts for a century or more.
Reply
#8
Because you can fit a year's supply of food in the corner of one room. Try that with cans.

It's not exotic, it's just freeze dried.

Justin
[Image: pafoasig.png]
Reply
#9
Valorius;45953 Wrote:I don't know why people buy all this exotic shit when canned food is dirt, dirt cheap at any local save a lot, and lasts for a century or more.

Storage, weight, ease, rodents.

I think they're great ideas, my goal is to have at least one bucket per person for in the house, one for in each car, and one for each person in an RV or boat.

In addition to dry, canned, & frozen goods, of course.

Since I'm a 'just in case' kind of prepper, and don't have any real 'disaster' that I'm preparing for, having options is a good thing, IMHO. I don't want to rely on one particular thing, because I don't know what the future brings and all my canned goods might be useless, or all my freeze dried stuff might be.

Also, with VERY few exceptions, I store what we regularly eat...if I hated rice, I wouldn't buy it. Enjoying your food in a disaster could be a MUCH needed morale booster. Last thing I want when I'm sorting through rubble or living out of a tent is to feel like a hobo grateful for his gruel...if having some 'gourmet' freeze dried meals from time to time will alleviate just a little bit of hell from the situation for me or mine, all the better.
Vampire pig man since September 2012
Reply
#10
Same here Camper, I'm "just in case."

My goal is to have a variety of sources including canned goods like Val mentioned, freeze dried as in this thread, MREs, and the dry staples I've acquired from the LDS. The freeze dried stuff is the last leg of my food preps that I need to get into, hence this thread.

Like we've talked about, I wouldn't put all my eggs in one basket.

Justin
[Image: pafoasig.png]
Reply








Users browsing this thread: 1 Guest(s)

Software by MyBB, © 2002-2015 MyBB Group.
Template by Modogodo Design.