pa2a.org


Share Thread:  
NOT JUST GAS! CHECK OUT THE DRASTIC PRICE INCREASES ON THESE 21 EVERYDAY ITEMS
#1
http://www.theblaze.com/stories/not-just...day-items/

I know this could go in a couple forums BUT I thought this was the most appropriate. Move if needed.

Quote:Tuesday’s presidential debate touched on some massive economic issues that are affecting all Americans. The immense increase in gas prices was a crucial part of the discussion, but have other everyday products seen a drastic increased in price over the same time period?

The article touches on the following items and tells you how much they have increased. Time to consider how we all can save more money and become more self sufficient.

For those of us who have already started doing this.....grats!
For those who have not....MAYBE this will give you the nudge in the right direction?!?

Quote:GASOLINE [ALL TYPES].....
BEER [PER 16 OZ.]...........
EGGS, GRADE A, LARGE [PER DOZ.].......
COFFEE, GROUND ROAST, ALL SIZES [PER LB.].........
PEANUT BUTTER [PER LB.]......
MILK, FRESH, WHOLE, FORTIFIED [PER GAL.]......
LOAF OF BREAD, WHITE......
SPAGHETTI AND MACARONI [PER LB.]......
ORANGE JUICE [PER 16OZ.]......
APPLE, RED DELICIOUS [PER LB.]......
WINE [PER 1 LITER]......
ELECTRICITY [KILOWATT/ HOUR]......
BEEF STEAKS [PER 16 OZ.].......
MARGARINE,SOFT, TUBS [PER LB.]......
TOMATOES [PER LB.]......
TURKEY, WHOLE [PER LB.]......
GROUND BEEF [PER LB.]......
COOKIES, CHOCOLATE CHIP [PER LB.]......
[Image: c399_tactical_canned_bacon.jpg]

What do we do already to counteract these issues?
Gas - We try to run all our errands while we are already out, before or after work
Bread - My wife makes ours. We have not completely gotten off store bought BUT I suspect in Iowa we may
Pasta - She makes her own noodles for pot pie and stews. BUT we are not solely off store bought
Electricity - We conserve as much as we can, We block off rooms in the winter and only space heat certain rooms, We add LOTS of extra insulation in the form of contractor plastic and thrift store bought blankets.........In Iowa we plan on starting small with solar and wind
Cookies - we both bake



What do we plan to do when we get to Iowa?
Alcohol - We do not drink enough to tackle this...but may try making our own
Eggs - Starting a small hobby farm to see if it is something we want to pursue
Fruits and Juices and Vegetables - Plan for trees and garden in Iowa. Currently we only do herbs, tomatoes and potatoes
Red meat, white meat, etc - Raising some meat animals such as chix, rabbits, turkeys, ducks. Get back into hunting medium sized game - Deer and feral pigs as a start


NA - Coffee (we do not drink) We do tea and my wife does currently grow and dry mint. This will expand in Iowa
NA - Peanutbutter (we rarely eat it, BUT will start to store it once we get to Iowa)
NA - Milk, currently no plan for us
NA - margarine


Many of these things I grew up with being provided for from a garden, small wine still, canning and freezing of fruits and vegetables from the garden..........

Sobering to see a list and how expensive things haave gotten in such a short period.

My family has a lot of work to do.......

Disclaimer, I hope by not giving the answers, I have stuck w/ the new forum rules. If not, I apologize. Still trying to get a handle on the limitations.
Ladies of the Second Amendment

"I regard giving as necessary to right the balance" Hu Chung

http://appleseedusa.org/



Reply
#2
That is a Great post Thanks! When are you moving? Good luck out there.
Life is terminal, get over it!!! 124
Daycrawler, proud to be a member of pa2a.org since Sep 2012.
Reply
#3
I just noticed that the price of a 50lb bag of bread flour is now $17.50 at Costco, the first bag I bought was around $14, the second was around $15.89 and that was just about a month ago.
Reply
#4
I would love to bake our family's bread...but currently not really home enough to make it a regular thing. I baked some GOOD stuff a week ago and have been slicing it for my sandwiches and its so yummy. With four boys eating sandwiches at lunch every day we would go through a LOT of bread though. haha.

Milk is expensive....especially here. Its lower in many other states for some reason.
Error 396: Signature cannot be found.
Reply
#5
RugerGirl;25993 Wrote:I would love to bake our family's bread...but currently not really home enough to make it a regular thing. I baked some GOOD stuff a week ago and have been slicing it for my sandwiches and its so yummy. With four boys eating sandwiches at lunch every day we would go through a LOT of bread though. haha.

Milk is expensive....especially here. Its lower in many other states for some reason.

I know it's a slim chance being where you are, but if you could find a dairy nearby that sells their own milk that's the cheapest way to get it. As long as the dairy is selling it on their own land, they can sell it cheaper than the stores.

My dairy actually just raised their prices for whole milk to $3.25/gallon a couple weeks ago. Stores are right around $3.80 to $4.00/gallon.
Reply
#6
Without getting into the whole raw milk debate, I couldn't see driving to the farm to save .50 unless you are buying 10 gallons at a time, which I never would or could.

I guess if you drive right by one it would be worth asking.


I tried making bread before, didn't turn out so well and it got moldy before I used it up, ended up throwing out half of what I baked. Any way to get it to keep longer without freezing it?
Some people need to read this book: http://www.amazon.com/dp/1936976021/ref=...jwbZH1GAZF

Reply
#7
39Flathead;26064 Wrote:Without getting into the whole raw milk debate, I couldn't see driving to the farm to save .50 unless you are buying 10 gallons at a time, which I never would or could.

I guess if you drive right by one it would be worth asking.

I'm buying 5 to 6 gallons per week, and I only pick it up when I'm in the area on friday evenings or saturday afternoons. Always have a cooler with ice packs when I head that way. So for me, it makes sense to get it there, then I know I'm getting milk that hasn't been treated with BGH.
Reply
#8
Stock up on bacon... I have about 10lbs. Bought it for about 1.79-2.39lb

Streaker, buy more flour and portion it out in 5lb bags and vacuum pack it and freeze it. I think its good for about 5 years that way. I have mine in two 5gal buckets. I can tell the difference, its kind of flat tasting. I'm going to my food distrubution center and getting another 50lb bag and vacing it...
Shrug Ive got my eyes on you
Reply
#9
bogey1;26073 Wrote:Stock up on bacon... I have about 10lbs. Bought it for about 1.79-2.39lb

Streaker, buy more flour and portion it out in 5lb bags and vacuum pack it and freeze it. I think its good for about 5 years that way. I have mine in two 5gal buckets. I can tell the difference, its kind of flat tasting. I'm going to my food distrubution center and getting another 50lb bag and vacing it...

You mean like this?

[Image: p1010401v.jpg]

Except they're portioned out in 3.5cup bread packs. My normal bread recipe calls for 3.5cups to make two loaves. I also have some still in buckets so I can pull some out if I need more or less than that.
Reply
#10
The price of everything is through the roof.
I do most of the shopping and the past few years it's been unbelieveable. When everything is up even a little it adds up quick.

This is why the prepping mindest is so important for day to day survival. Purchasing food when it is on sale and putting it up in the freezer and cubboard saves in the long run, especially when prices spike.

bogey1;26073 Wrote:Stock up on bacon... I have about 10lbs. Bought it for about 1.79-2.39lb



I have a feeling a lot of food is going to go the way of peanutbutter in 2013
Welcome to ObamaNation part deuxUtg
Reply






Possibly Related Threads...
Thread Author Replies Views Last Post
  Best Place to get Military MRE's at a good price? rocketfoot 4 1,044 03-23-2013, 05:13 AM
Last Post: ItsTime



Users browsing this thread: 1 Guest(s)

Software by MyBB, © 2002-2015 MyBB Group.
Template by Modogodo Design.